Autor: Roman Przasnyski


Komentarze ekspertów

Gerda Broker: PMI znów daje nadzieję na przyspieszenie

Po zaskakująco słabym lipcowym odczycie, sierpień przyniósł wzrost wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu z 50,3 do 51,5 punktu. Choć zbyt wcześnie, by na tej podstawie wnioskować, że sygnały spowolnienia zostały zanegowane, to poprawa jest wyraźnie widoczna. Tym razem zawdzięczamy ją w dużym stopniu silnemu wzrostowi eksportu. Zwiększyła się także wielkość zamówień krajowych, co w połączeniu z impulsem od odbiorców zagranicznych skutkowało przyspieszeniem produkcji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Tydzień wg Gerda Broker – Ważne sygnały z FED, RPP i niemieckiej gospodarki

przasnyski.roman.03.400x329W najbliższych dniach inwestorów czeka sporo informacji, które mogą zaważyć na sytuacji na rynkach finansowych. Przed zbliżającym się posiedzeniem FED, usłyszymy jeszcze opinię Janet Yellen w sprawie amerykańskiej gospodarki i stóp procentowych. Z punktu widzenia oceny perspektyw naszej koniunktury istotne będą dane dotyczące niemieckiego przemysłu i handlu zagranicznego. Dla sytuacji w skali globalnej, ważne będą informacje o eksporcie i imporcie Chin. Obradująca w tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej wysokości stóp nie zmieni, ale znaczące mogą być deklaracje dotyczące ich poziomu w najbliższej przyszłości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Produkcja i sprzedaż mocno rozczarowały

przasnyski.roman.03.400x329Zaskakująco słabo radził sobie w marcu polski przemysł. Według danych GUS produkcja przemysłowa była wyższa niż w marcu ubiegłego roku o zaledwie 0,5 proc., choć spodziewano się zwyżki sięgającej około 3 proc. Niższą dynamikę poprzednio notowano w listopadzie 2014 r. Częściowo to efekt mniejszej liczby dni roboczych, a częściowo wysokiej bazy porównawczej. W marcu 2015 r. produkcja przemysłowa skoczyła aż o 8,8 proc. Niemniej jednak dane sygnalizują możliwość osiągnięcia słabszego tempa wzrostu naszej gospodarki w pierwszym kwartale. Dane uwzględniające czynniki sezonowe także były nienajlepsze, wskazując na zwyżkę produkcji jedynie o 0,8 proc. po lutowym wzroście o 3 proc. Nie zmienia to jednak zasadniczo optymistycznego obrazu oraz perspektyw na dalszą część roku. Sytuacja nie była najgorsza w przetwórstwie przemysłowym, gdzie zanotowano wzrost o 1,8 proc. Na słaby wynik ogółem w znacznym stopniu wpłynęło załamanie produkcji górniczej, która obniżyła się o 16,3 proc. Sięgający 6,1 proc. spadek miał miejsce także w sektorze wytwarzania i zaopatrywania w energię.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Produkcja i sprzedaż wracają do formy

przasnyski.roman.03.400x329Po styczniowym osłabieniu, gdy wzrost produkcji przemysłowej wyniósł zaledwie 1,4 proc., luty przyniósł powrót do wzrostowej tendencji i przyspieszenie w firmach o 6,7 proc. w porównaniu do lutego 2015 r. Jest to wynik lepszy niż się spodziewano. Wyraźnie zmniejszył się więc dystans do przekraczającej 7 proc. dynamiki notowanej w listopadzie i czerwcu ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę wciąż nienajlepszą kondycję przemysłu strefy euro, a w szczególności Niemiec, trudno liczyć na silniejszy impuls ze strony zagranicznych odbiorców, jednak warto zauważyć, że mimo podobnej sytuacji, przed rokiem w marcu produkcja w naszych firmach skoczyła aż o 8,8 proc. i był to wzrost najmocniejszy od trzech lat. Powtórzenie takiego scenariusza byłoby sygnałem spodziewanego przyspieszenia dynamiki polskiej gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Złoto ma powody, by drożeć

przasnyski.roman.03.400x329Sięgająca niemal 20 proc. obecna zwyżka notowań złota stanowi najsilniejszy tego typu ruch od rozpoczęcia bessy na rynku kruszcu. Choć jeszcze za wcześnie, by mówić o trwałym przełamaniu negatywnej tendencji, niewątpliwie mamy do czynienia z istotnym wydarzeniem. Warto więc uważnie obserwować rozwój sytuacji, bo może on przynieść ważne sygnały, dotyczące także pozostałych segmentów rynku finansowego oraz globalnej gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1